Dette arrangementet har passert

Dette arrangementet er avsluttet. Se våre kommende arrangementer.

Alle arrangementer

Vi følger i forfatteren, dikteren og samfunnsdebatten Henrik Wergelands (1808–1845) fotspor i Christiania. Wergeland var Norges første riksantikvar, men er nok mer kjent for sine dikt, sitt sterke engasjement for folkeopplysning, nasjonsbygging, 17. mai-feiring, norsk språk og ikke minst jødenes sak i Norge. 

Vi starter på Jernbanetorget med opptakten til det legendariske Torvslaget 17. mai 1829, før vi vandrer videre via Stortorget og Universitetet til Grotten, bygget av Wergeland i 1841, og som i dag er æresbolig for kunstnere.

Omviser er filolog og oversetter Eiliv Groven Myren. I samarbeid med Wergelandsakademiet. 

Tid: Tirsdag 16. juni 2026 kl. 18
Oppmøte: Tigeren på Jernbanetorget
Pris: Gratis

Tigeren på Jernbanetorget

Kjenn din by
Alle byvandringer
I Wergelands fotspor
Oppmøte: Tigeren på Jernbanetorget

En vandring i Henrik Wergelands fotspor, fra Torvslaget til Universitetet og Grotten.

Tirsdag 16. juni kl. 18

Les mer om I Wergelands fotspor
Mange mennesker på byvandring går på fortauet foran fargerike bygg.
Kjenn din by

Kjenn din by er en populær serie med byvandringer som tilbys hver vår og høst, med nye temaer, steder og omvisere hver gang. Temaene spenner fra by- og arkitekturhistorie, til nyere byutvikling, bydelshistorie og samfunnsaktuelle temaer. Vandringene er som regel gratis, med noen få unntak.

Se alle vandringene

En guide snakker til tilhørere. I bakgrunnen et stort gult trebygg.
Omvisninger og byvandringer på bestilling

Vil du bestille en privat byvandring eller omvisning i en av våre utstillinger? Vi tilbyr ulike omvisninger og byvandringer på forespørsel for grupper, i tillegg til skreddersydde turer. Opplev museet og byen med våre dyktige formidlere.

Omvisninger og byvandringer på bestilling