Kan man tilhøre flere kulturer enn én? Hva er viktigst av kultur og identitet? Og har kultur grenser? I dette nye undervisningstilbudet inviteres elevene inn i Hasansens fabrikk for å utforske spørsmål om identitet og kultur. Et opplegg som byr på samtaler, refleksjon og håndverk.
Hasansens fabrikk er en utstilling som leker med hva identitet og kultur kan være. Håndverk er en sentral del av utstillingen, og blir brukt som et verktøy for dialog og møte.
I dette formidlingstilbudet inviteres elevene inn i fabrikken, og gjennom samtaler i fellesskap blir de utfordret til å tenke kritisk rundt spørsmål om identitet og kultur. Hvor mange kulturer kan man tilhøre? Er identitet eller kultur viktigst? Hvordan viderefører vi tradisjoner? Har kultur grenser? Kan man bytte sin egen kultur? Og kan det som gjør oss ulike også være noe som binder oss sammen?
Elevene får i tillegg prøve ut filting som en samtaleaktitet. Målet er ikke å komme frem til noe riktig svar, men å utfordre tankene. Gjennom samtale og praktisk arbeid får elevene utforske hvordan vi kan være forskjellige og samtidig høre sammen.
Tilbudet kan kobles på fagene kunst og håndverk, samfunnsfag, norsk og engelsk. Opplegget kan også formidles på engelsk hvis ønskelig.
Passer for: 8.–10. trinn og VGS
Sted: Interkulturelt Museum, Tøyenbekken 5
Tilbys: 1. oktober 2026–28. februar 2027
Tilgjengelig: Ved forespørsel
Varighet: 90 minutter
Antall: Maks 35 personer
Pris: Gratis
Bestill ved å sende e-post til skole@oslomuseum.no.
Tøyenbekken 5, 0188 Oslo
T-bane til Grønland
Wifi
Gratis wifi tilgjengelig for alle gjester.
Garderobe
Garderobe for yttertøy, sekker og annet tilgjengelig for gjester.
Barn/baby
Barnevogn kan parkeres i bakgården. Stellerom tilgjengelig.
Tilgjengelighet
Det er heis og/eller trinnfri adgang til museet og utstillingene. HC-toalett tilgjengelig.

I 2025 og 2026 forvandles museet på Grønland til fabrikk, der vi skal utvikle og produsere charpaikjelker – en krysning mellom en pakistansk dagseng og en norsk skikjelke – sammen med kunstner Sayed Sattar Hasan. Det vil være ulike håndverksaktiviteter her gjennom hele året. Velkommen til fabrikken!