Akerselva har gjennom historien fått kjenne på hva menneskene og fabrikkene har gjort med den. Her har det vært fabrikkutslipp av både fargestoffer og kjemikalier. Den historiske utviklingen har ført til mennesket som storforbruker, men hvilke konsekvenser har det for miljøet? Og i hvilken grad kan det kalles en utvikling?

I dette opplegget får elevene være med på en vandring der vi utforsker sammenhengen mellom industrialisering og miljøproblemer. Det lar elevene få se ulike resultater av et industrialisert forbrukersamfunn, lokalt, men også i global målestokk. Hvor produseres klærne våre i dag? Hva vet vi om arbeidsforholdene til tekstilarbeiderne? Og hvor mange bukser kjøper du egentlig i året?

Passer for: VGS
Sted: Arbeidermuseet, Sagveien 28

Osloskolen: Gratis
AKS, SFO, barnehager, private skoler og utenbys klasser: kr 750,-

Bestill tilbud

Send forespørsel (Osloskolen)
Send forespørsel (privatskoler og utenbys)
For å bestille sender du en forespørsel gjennom vårt bookingsystem, der du velger ønsket tidspunkt. Bookingen er ikke bekreftet før du mottar en bekreftelse på e-post.

Viktig informasjon ved bestilling

Når du sender en forespørsel vil en av våre formidlere behandle forespørselen i løpet av noen dager. Vanlig svartid er 35 virkedager, men i perioder med større pågang kan det ta lengre tid. Bookingen er først bekreftet når du mottar en bekreftelse på e-post. Hvis forespørselen avslås anbefaler vi å forsøke et annet tidspunkt.

Vi tester et nytt bookingsystem, og ønsker at alle bookinger skal gå gjennom dette. Ta kontakt på skole@oslomuseum.no hvis du opplever utfordringer.

Sagveien 28, 0459 Oslo
Trikk 11, 12 og 18 til Biermanns gate

Samfunnskunnskap, kompetansemål etter VG1:

– Drøfte korleis personleg økonomi, kommersiell påverknad og forbruk påverkar enkeltpersonar, grupper og samfunnet

– Utforske og drøfte korleis næringsgrunnlag, innovasjon og teknologi formar og påverkar arbeidsliv og lokalsamfunn i Noreg

– Utforske ei utfordring eller ein konflikt på lokalt, nasjonalt eller globalt nivå og drøfte korleis utfordringa eller konflikten påverkar forskjellige grupper

– Drøfte samanhengen mellom økonomisk vekst, levestandard og livskvalitet i eit globalt og berekraftig perspektiv

Historie og filosofi 2, kompetansemål etter VG3:

– Utforske forholdet mellom mennesker og natur i forbrukersamfunnet og vurdere ulike ideer og oppfatninger om rettferdighet og menneskets plass i verden

Historie, kompetansemål etter VG3:

– Vurdere hvordan mennesket har forholdt seg til naturen, forvaltet og brukt ressurser og bruke historiske perspektiver i samtale om bærekraftige løsninger

– Gjøre rede for velferdsutviklingen i Norge på 1900-tallet og drøfte konsekvenser for menneskers liv