Grønland står overfor store byggeprosjekter de nærmeste årene. Ledende eiendomsselskaper har investert. Det er behov for kontorplasser i sentrum, og det er boligmangel i Oslo. Prisene går rett opp, og både lokalbefolkning og lokale organisasjoner mister boligene sine. Grønland har utfordringer både når det gjelder levekår og slitne bygninger. Politikere iverksetter områdeløft, mens byutviklerforum ønsker byreparasjon og byutvikling.

Mange har planer og ønsker for Grønlands fremtid. Eiendomsinvestorer tilbyr «bli ny»-løsninger, lokale aktører kaller det PR-stunt og stiller spørsmål ved hvem som blir hørt, mens Riksantikvaren spør: «Må Grønland bli ny?».

Utstillingen åpner for spørsmål om byutvikling, makt og lokaldemokrati. Hva er en god by – for hvem? Hvilke perspektiver ligger til grunn for ideen om et bedre bysamfunn? Og hvilke narrativ får dominere i det offentlige ordskiftet? 

Kunstnere:
Amelia Hawk, Mine Nilay Yalcin, Jon Benjamin Tallerås, Bjarne Asp, Io Sivertsen, Simen Formo Hay, Jannicke Johansen og Rafal Hanzl. Bidrag fra Oslo Museums kulturhistoriske samlinger og dokumentasjon av Grønland i dag.

Folkemøte: Grønland mot Goliat
Interkulturelt Museum

Hvilke makthierarkier styrer byutviklingsdebatten om Grønland, og kan vi gjøre noe med dem?

Torsdag 22. mai kl. 18

Les mer om Folkemøte: Grønland mot Goliat

Tøyenbekken 5, 0188 Oslo
T-bane til Grønland

Tirsdag til søndag: kl. 11–16

Se åpningstider i ferier og helligdager

I perioden 23. mars–11. april anbefaler vi å komme i helgene og ikke i ukedagene, da vi forbereder ny utstilling og vår faste utstilling har mye skoleklasser på besøk i ukedagene.

Voksne: kr. 60,-
Barn og unge (t.o.m. 25 år): Gratis

Gratis inngang for alle første torsdag i måneden.

KJØP BILLETT

Grupper som vil gå i utstillingene på egenhånd må ta kontakt for å booke tid. Send en e-post til omvisning@oslomuseum.no.

No Image
Typisk dem

Det er typisk oss å ha fordommer. Hvilke har du? I denne utstillingen kan du ta pulsen på egne og andres fordommer.

Les mer om Typisk dem
No Image
Hasansens fabrikk
I 2025 forvandles museet på Grønland til fabrikk, der vi skal utvikle og produsere charpaikjelker – en krysning mellom en pakistansk dagseng og en norsk skikjelke – sammen med kunstner Sayed Sattar...
Les mer om Hasansens fabrikk