Dette arrangementet har passert

Dette arrangementet er avsluttet. Se våre kommende arrangementer.

Alle arrangementer

I middelalderen var det vanlig å gå på pilegrimsreise for å komme nærmere det hellige. I mange århundrer var Nidaros (Trondheim) det fjerde største pilegrimsmålet i kristendommen, og Oslo var et viktig stopp på veien.

Nå har Oslo fått en ny tilvisningsled, som går fra det travleste området i byen til startpunktet for Olavsleden i Minneparken i Gamlebyen. Underveis på turen får vi høre spennende historier om pilegrimstradisjonen, og ikke minst om Hallvard – Oslos skytshelgen.

Vandringen er åpen for alle, uansett tro eller livssyn.

Vandringen ledes av historiker Hedvig Vollsnes, Middelalderbyen, Oslo kommune og pilegrimsprest Anna Runesson, Pilegrimssenter Oslo.

Sommervandringene er støttet av Oslo kommune, bylivstilskudd.

Tid: Tirsdag 1. juli 2025 kl. 18
Oppmøtested: Tigeren på Jernbanetorget
Pris: Gratis

Tigeren på Jernbanetorget

Kjenn din by
Alle byvandringer
sort-hvitt av to gamle biler på et torv med bolig- og butikkbebyggelse rundt
Kjenn din by: Øst for Akerselva
Oppmøtested: Lillo gård

1. mai-vandring øst for Akerselva med Bernt Bull, tidligere styreleder i Oslo Museum.

Fredag 1. mai kl. 14.30

Les mer om Kjenn din by: Øst for Akerselva
En guide snakker til tilhørere. I bakgrunnen et stort gult trebygg.
Omvisninger og byvandringer på bestilling

Vil du bestille en privat byvandring eller omvisning i en av våre utstillinger? Vi tilbyr ulike omvisninger og byvandringer på forespørsel for grupper, i tillegg til skreddersydde turer. Opplev museet og byen med våre dyktige formidlere.

Omvisninger og byvandringer på bestilling