
Bli med fra Torshov til Sagene og hør fortellingen om de tre sporveisselskapene som ble til ett.
Torsdag 27. august kl. 12
Vi går oppstrøms i Akerselva, som laksen! Vi ser på økosystemet i elva: Hvem spiser hvem? Hør om den viktige krepsen og liv og levnet i det våte element.
Dette arrangementet er avsluttet. Se våre kommende arrangementer.
Denne dagen går vi oppstrøms i Akerselva, som laksen! Men strekket vi går, rekker ikke laksen. Vi ender opp på nedsiden av Myraløkka og ser på økosystemet i elva: Hvem spiser hvem? Krepsen vil få særlig oppmerksomhet. Krepsebestanden, som har vært god i mange tiår, ble utradert i 2011, men med kreps fra Maridalsvannet har den lille renovasjonsarbeideren kommet tilbake i elva. Hør mer om den viktige krepsen og liv og levnet i det våte element.
Vandringen ledes av Anders Høilund, journalist og over middels interessert i fisking og livet i hovedstadens elver.
Tid: Torsdag 14. mai 2026 kl. 12
Oppmøte: Veien foran Hønse-Lovisas hus, Sandakerveien 2
Pris: Gratis
Sandakerveien 2, på veien foran Hønse-Lovisas hus

Bli med fra Torshov til Sagene og hør fortellingen om de tre sporveisselskapene som ble til ett.
Torsdag 27. august kl. 12

Hør om Nordmarka og Akerselvas betydning for drikkevannsforsyningen til Oslo – før, nå og i framtiden.
Torsdag 3. september kl. 12

Hør om teatrene i nærområdet til Maries tur – om Folkvang og eier Kay, men også om Sagene Teater og Nordre Teater.
Torsdag 10. september kl. 12

Hør om oppveksten i de midlertige brakkeleilighetene som ble satt opp på Torshov for over hundre år siden.
Torsdag 17. september kl. 12

Maries tur er vandringer på Sagene i fotsporene til fabrikkjenta Marie Olsen. Tilbys hver vår og høst, i samarbeid med Sagene Torshov Historielag. Byvandringene har et nytt tema og ny omviser for hver gang. Vandringene er gratis.