
Hvordan var det å være ung på Sagene under krigen? Vandringen tar utgangspunkt i dagboken til Torbjørg Sethne, som selv var ung under okkupasjonen.
Torsdag 9. april kl. 12
100 år etter at Kristoffer Aamots artikkel om Sandakerveien ble publisert i Arbeiderbladet følger vi i hans fotspor fra Hønse-Lovisas hus til Nordpolen. Vi får høre om mat og drikke, men også mye annet – for den som går i Sandakerveien, finner litt av hvert.
I 2026 er det hundre år siden Kristoffer Aamots artikkel om Sandakerveien ble publisert i Arbeiderbladet. Vi markerer et slags jubileum ved å følge i hans fotspor fra Hønse-Lovisas hus til Nordpolen. Det kommer til å handle en hel del om mat og drikke, men ikke bare det – for den som går i Sandakerveien, finner litt av hvert!
Vandringen ledes av Per Heitman, medlem av Sagene Torshov historielag. I 2025 kom han ut med boka Østkantens hovedvei. Oslohistorie fra Sandakerveien.
Tid: Torsdag 11. juni 2026 kl. 12
Oppmøte: Veien foran Hønse-Lovisas hus, Sandakerveien 2
Pris: Gratis
Sandakerveien 2, på veien foran Hønse-Lovisas hus

Hvordan var det å være ung på Sagene under krigen? Vandringen tar utgangspunkt i dagboken til Torbjørg Sethne, som selv var ung under okkupasjonen.
Torsdag 9. april kl. 12

Ila og Iladalen er blant Oslos vakreste områder. Hør om boligene og parken – og om de små hemmelighetene.

Hva har gjort Alexander Kiellands plass verdt en sang av Lillebjørn Nilsen?

Bli med til gravlunden og hør om noen av dem som ligger begravet her.

Maries tur er vandringer på Sagene i fotsporene til fabrikkjenta Marie Olsen. Tilbys hver vår og høst, i samarbeid med Sagene Torshov Historielag. Byvandringene har et nytt tema og ny omviser for hver gang. Vandringene er gratis.