Rosenlund lå ved Sandakerveien og dekte et stort område. Løkken grenset blant annet til Oskar Braatens gate, som tidligere het Østgaards gate etter forfatteren Nicolai Ramm Østgaard. Østgaard solgte senere Rosenlund til sivilingeniør, arkitekt og havnedirektør Oluf N. Roll. På denne vandringen får vi høre mer om disse to markante mennene, deres bedrifter og løkken de eide som ble både park, gate og børneasyl.

Omviser: Jarl Rudy Johansen, Torshau’-gutt, historiedeler og medlem av Sagene Torshov historielag

Maries tur er en byvandringsserie som arrangeres hver vår og høst i samarbeid med Sagene Torshov historielag.

Tid: Torsdag 2. oktober 2025 kl. 12
Oppmøtested: Sandakerveien 2, på veien foran Hønse-Lovisas hus
Pris: Gratis. Krever ingen påmelding

Sandakerveien 2, på veien foran Hønse-Lovisas hus

Maries tur – byvandringer på Sagene
Alle byvandringer
Sort-hvitt av mann og dame i gammeldagse klær i stue som danser
Sett fra Østkanten
Oppmøte: Veien foran Hønse-Lovisas hus

Hør om arbeiderforfattere- og diktere med tilknytning til Sagene og Torshov.

Torsdag 4. september kl. 12
Les mer om Sett fra Østkanten
Gammel flott gårdsbygning
Fantastiske Sagene!
Oppmøte: Veien foran Hønse-Lovisas hus

Se Sagene med byantikvaren sine øyne.

Torsdag 11. september kl. 12
Les mer om Fantastiske Sagene!
Maries tur

Maries tur er vandringer på Sagene i fotsporene til fabrikkjenta Marie Olsen. Tilbys hver vår og høst, i samarbeid med Sagene Torshov Historielag. Byvandringene har et nytt tema og ny omviser for hver gang. Vandringene er gratis.

Se alle vandringene

En guide snakker til tilhørere. I bakgrunnen et stort gult trebygg.
Omvisninger og byvandringer på bestilling

Vil du bestille en privat byvandring eller omvisning i en av våre utstillinger? Vi tilbyr ulike omvisninger og byvandringer på forespørsel for grupper, i tillegg til skreddersydde turer. Opplev museet og byen med våre dyktige formidlere.

Omvisninger og byvandringer på bestilling