I 1904 fikk kunstneren Frida Hansen endelig sitt eget hjem, med hage og atelier. Huset som reiste seg på Bestum var tegnet av den unge, kvinnelige arkitekten Lilla Hansen. Samarbeidet mellom de to moderne kvinnene er bemerkelsesverdig. Villaen fikk et særpreget uttrykk, og oppleves som nært på naturen, noe som var svært viktig for Frida. Huset er i dag godt bevart og blir nå fredet av Byantikvaren.

Kom og hør historien om Frida og Lilla – og Bestumhus, der Frida skapte mye av sin beste kunst.

Foredrag ved Tove Solbakken, antikvar hos Byantikvaren i Oslo.

Billetter

Arrangementet er utsolgt.

Tid: Tirsdag 14. april 2026 kl. 18
Sted: Bymuseet/Teatermuseet, Halvdan Svartes gate 58
Pris: V: kr 80,- | Bymuseets venner: gratis

Billetter

Arrangementet er utsolgt.

Halvdan Svartes gate 58, 0266 Oslo
Trikk 12 og 15 eller buss 20 til Frogner plass. Alle t-banelinjer til Majorstuen.

Wifi
Gratis wifi tilgjengelig for alle gjester.

Audioguide
Last ned gratis audioguide i appen «Useeum». Ta med egne hodetelefoner.

Garderobe
Låsbare garderober for yttertøy, sekker og annet tilgjengelig for gjester.

Tilgjengelighet
Det er heis og/eller trinnfri adgang til museet og alle utstillingene. HC-toalett tilgjengelig. Utlån av rullestoler. Andre etasje i Frogner hovedgård er kun tilgjengelig med trapp.

Kjæledyr
Det er ikke tillatt med kjæledyr inne på museet, i kafeen eller i Frogner hovedgård.

Barn/baby
Barnevogn kan parkeres inne på gårdstunet ved inngangspartiet til museet. Stellerom tilgjengelig. Utlån av barnetriller.

Demensvennlig museum
Alle ansatte i førstelinjetjenesten har gjennomført kurs i demensvennlig samfunn. Det pågår kontinuerlig utvikling av besøksarenaene og utstillingene i samarbeid med personer med fagkompetanse for å gjøre lokalene mer inkluderende, tilgjengelige og behagelige å oppholde seg i.